Artykuł aktualizowany: 2019-01-08
Biłohirja (dawniej Lachowce) – klasztor dominikanów i kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Matki Bożej oraz św. Piotra i Pawła
Okres budowy: założenie – 1612 rok, ukończenie budowy murowanego klasztoru - XVIIІ wiek
Fundator: Paweł Krzysztof Sieniuta, Anna z Sieniut Opalińska, Sapiehowie, Jabłonowscy, Leszczyńscy
W 1789 roku świątynię konsekrowano, w tym samym czasie zbudowano murowany zespół klasztorny z dziedzińcem i kościołem z fasadą zwieńczoną dwiema wieżami. Być może świątynię rozbudowywano, ponieważ w roku 1829 została ona ponownie poświęcona. Kościół miał aż 10 ołtarzy. Wnętrze ozdobione bogatą sztukaterią oraz malowidłami z herbami rodzin Sieniut i Jabłonowskich.
Klasztor zlikwidowano w 1859 roku, a świątynia przez pewien czas pozostawała parafią, lecz po Powstaniu styczniowym przekształcono ją w cerkiew prawosławną. Po I wojnie światowej katolicy odzyskali swoją świątynie, jednak podczas stalinowskich prześladowań została ona zamknięta i przekształcona w dom kultury i bibliotekę. W 1990 roku budynki zabytkowe zaczęto przekazywać katolikom, którzy obecnie posiadają cały stary klasztor.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl