Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Iwaniw (Janów nad Bugiem) – zamek – pałac
Okres budowy: 1410, przebudowa 1596, rozbudowa 4 ćwierć w. XVIII
Fundator: Mikołaj Myszka, Adam Chołoniewski kasztelan buski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Zamek został wybudowany przez Mikołaja Myszkę w r. 1410. W r. 1596 przebudował go lub na jego miejscu wzniósł nowy Gniewosz Stryżewski. Dawną siedzibę przekształcił w ostatniej ćwierci w. XVIII Adam Myszka Chłoniewski, kasztelan buski pozostawiając cztery narożne wieże oraz fragmenty murów, które przeznaczył do celów gospodarczych. Budowę nowej rezydencji ukończyła wdowa po Adamie Chołoniewskim Salomea z Kątskich. W r. 1781 zamek odwiedził ostatni król Rzeczypospolitej Stanisław August Poniatowski. Ostatnim właścicielem pałacu do r. 1921 był Andrzej Myszka-Chłoniewski. Bogate wyposażenie pałacu przepadło w czasie rewolucji bolszewickiej. Po II wojnie światowej opustoszały pałac władze sowieckie przekształciły na sierociniec, a potem szkołę-internat dla dzieci, która funkcjonuje do dziś. W pałacu przetrwały sala marmurowa i kolumnowa z elementami sztukatorskiego wystroju, które służą obecnie za salę teatralną i sportową.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl