Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Kościół pod wezwaniem świętego Józefa i klasztor kapucynów w Olesku
Okres budowy: 1739 – 1751
Fundator: Referendarz wielki koronny Seweryn Józef Rzewuski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Usytuowany u podnóża zamku Sobieskich, wzniesiony w latach 1739-1751 przez Józefa Seweryna Rzewuskiego. Kościół murowany, trójnawowy z czworobokiem zabudowań klasztornych. Po II wojnie światowej siedziba szkoły rolniczej, wówczas podjęto przebudowę wnętrza z podziałem na dwie kondygnacje. Do klasztornego ogrodu przeniesiono oranżerię z parku Stryjskiego we Lwowie. W r. 1980 zabudowania pokapucyńskie przejęła Lwowska Galeria Sztuki. W kościele została urządzona sala konferencyjna, a klasztor zaadaptowano na magazyny dzieł sztuki (ogromny zbiór rzeźby i malarstwa z w. XVI-XVIII). W kościele na ścianach wiszą obrazy Bitwa pod Kłuszynem i Bitwa pod Chocimiem (pochodzące z kościoła parafialnego w Żółkwi). W podziemiach kościoła od r. 2015 dostępna jest stała ekspozycja rzeźby nagrobnej oraz ceramiki europejskiej z w. XVI-XVIII.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl