Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Kościół pod wezwaniem świętego Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego w Podhorcach
Okres budowy: 1752-1766
Fundator: Hetman polny koronny Wacław Rzewuski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
W latach 1752-1756 Wacław Rzewuski podjął się budowy świątyni, która miała pełnić rolę zamkowego kościoła. Architektem, realizującym wolę fundatora, był Karol Romanus, zaś autorem rzeźb na fasadzie, lwowski rzeźbiarz Sebastian Fesinger. Splądrowany w r. 1944 kościół w okresie powojennym popadł w ruinę. Od r. 1991 znajduje się gestii Lwowskiej Galerii Obrazów, obecnie jest użytkowany jako cerkiew. Wybudowany w formie rotundy nakrytej okazałą kopułą i poprzedzony monumentalnym kolumnowym portykiem, nawiązuje do klasycznych, akademickich wzorów rzymskich. Było to wyraźnym życzeniem fundatora, który udzielał architektowi wskazówek odnośnie wyglądu budowli. Kościół w Podhorcach stanowi cenny element założenia pałacowego w Podhorcach.
Poniżej wybrane fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego:
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl