×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
06.11.2018
Zamek w Pomorzanach

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Zamek w Pomorzanach

Okres budowy: koniec XVI w., rozbudowany ok. 1689-1695 wg projektu Karola Benoit

Fundator: Jan Sienieński, Król Polski i Wielki Książę Litewski Jan III Sobieski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Od poł. w. XIV do pocz. w. XVII Pomorzany należały do rodziny Sienińskich, a następnie dobra te zakupił Jakub Sobieski. W r. 1740 majątek nabył ks. Michał Radziwiłł, lecz już w r. 1788 włości należały do Stanisława Pruszyńskiego h. Rawicz. Jego kolejni spadkobiercy ok. r. 1900 sprzedali wieś Potockim, którzy pozostali w niej do r. 1939. Zamek został wzniesiony przez Jana Sienieńskiego, kasztelana trembowelskiego pod koniec w. XVI. Założony na planie czworoboku z czterema okrągłymi basztami w narożach i wewnętrznym dziedzińcem. Budowla zniszczona przez Turków w r. 1675 i 1684, została odbudowana ok. 1689-1695, z inicjatywy nowego właściciela Pomorzan – króla Jana III Sobieskiego przez inżyniera królewskiego Karola Benoit. Zamek spalił się w r. 1771 i został częściowo odbudowany w 1. poł. w. XIX przez Pruszyńskich (wówczas rozebrano północne skrzydło). Zniszczony w czasie I wojny światowej zamek odnowił kolejny właściciel Pomorzan Jerzy Potocki. Po II wojnie światowej, aż do l. 70-tych w. XX w części zamku mieściła się szkoła. W kolejnych latach opuszczona rezydencja popadała w coraz większą ruinę, w kwietniu 2018 roku zawaliła się frontowa ściana zamku. Zamek ma być restaurowany.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Zamek w Pomorzanach