Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Kościół trynitarzy pod wezwaniem Trójcy Świętej w Kamieńcu Podolskim
Okres budowy: 1750 - 1773
Fundator: Zakon Trynitarzy
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Trynitarze zajmowali się wykupem chrześcijańskich jeńców z rąk muzułmanów. Zakonnicy przybyli do Polski za panowania Jana III Sobieskiego, w czasie gdy Rzeczypospolita prowadziła wojnę z imperium Osmańskim. Do Kamieńca trynitarze zostali sprowadzeni po r. 1699 po odzyskaniu Podola spod okupacji Tureckiej, a ich murowana świątynia powstała w latach 1750-1765, być może według projektu Jana de Witte. W r. 1780 kościół konsekrowano. Obok niego powstał budynek klasztorny. Obecnie w dawnej trynitarskiej świątyni znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. św. Jozafata.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl