Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Samczyki - pałac
Okres budowy: 1725 rok, koniec ХVIII w.
Fundator: Franciszek Kazimierz Chojecki chorąży kijowski, Piotr Czeczel cześnik bracławski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Klasycystyczny pałac w Samczykach powstał zapewne ok. r. 1800, z inicjatywy Piotra Czeczela, cześnika bracławskiego. Autorem projektu był, być może, Jakub Kubicki. Pałac stanowił tylko część większego zespołu rezydencjonalnego, w skład którego wchodziło założenie ogrodowe zaprojektowane przez słynnego ogrodnika - planistę, szkockiego pochodzenia Dionizego Miklera (Denisa McClair’a), którego pomnik stanął przed kilku laty w Samczykach. Na terenie założenia znajduje się również tzw. stary pałac być może wzniesiony przez Franciszka Kazimierza Chojeckiego, chorążego kijowskiego, pełniący po wybudowaniu nowej rezydencji funkcję pałacowej oficyny. Na terenie parku przetrwał jeden z pawilonów ogrodowych, tzw. domek chiński. W pałacu zachował się pierwotny wystrój oraz część wyposażenia. Obecnie mieści się w nim muzeum krajoznawcze, w oficynie zaś przychodnia lekarska oraz mieszkania prywatne.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl