Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Kościół św. Józefa Oblubieńca i klasztor oo. Misjonarzy w Zasławiu
Okres budowy: 1747-1751 wg proj. Paola Antonio Fontany
Fundator: Marszałek wielki litewski książę Paweł Karol Sanguszko
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Kościół i klasztor misjonarzy ufundował w r. 1747 właściciel Zasławia Paweł Karol Sanguszko, marszałek wielki litewski. Fundację Pawła Karola Sanguszki, pokaźną kwotą 80 tys. zł wsparł chorąży kijowski Aleksander Kniehiński. Budowę świątyni i klasztoru fundator powierzył swojemu nadwornemu architektowi Paolo Antonio Fontanie. W r. 1748 wybudowano kościół, zaś w kolejnym klasztor. W latach 1749-1751 otynkowano i pomalowano świątynię oraz wstawiono siedem ołtarzy projektu Fontany. Budowlę konsekrowano w r. 1751, prace wykończeniowe i przy wyposażeniu trwały jeszcze kilka lat.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl