×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
10.10.2018
Arsenał królewski we Lwowie

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Arsenał królewski we Lwowie

Okres budowy: 1639-1646

Fundator: Król Polski i Wielki Książę Litewski Władysław IV Waza

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Arsenał został wzniesiony z inicjatywy króla Władysława IV w l. 1639-46, według projektu generała Pawła Grodzickiego. Przebudowywany pod koniec w. XVIII i w poł. XIX (m.in. dobudowanie pięter nad bramami), po r. 1918 mieścił archiwum wojskowe, a w r. 1928 stał się siedzibą Archiwum Państwowego. Restaurowany po II wojnie światowej (m.in. rekonstrukcja loggii), obecnie znajduje się archiwum obwodu lwowskiego. Usytuowany przy murach obronnych na tyłach kościoła dominikanów, pierwotnie składał się z prostokątnego, piętrowego korpusu i dwóch skrzydeł, połączonych z nim ścianami kurtynowymi z bramami. Parter korpusu zajmuje sklepiona krzyżowo, siedmioprzęsłowa hala. Fasada korpusu od pl. Dominikańskiego jest trzykondygnacyjna, z arkadową loggią na piętrze (zrekonstruowaną po II wojnie światowej) i szczytem o wolutowych spływach. Na osi elewacji od strony dziedzińca znajduje się portal ujęty boniowanymi półfilarami, pierwotnie ozdobiony cynową figurą św. Michała z 1. poł. w. XVII (obecnie w Lwowskim Muzeum Historycznym).

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Arsenał królewski we Lwowie