Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Młynów - rezydencja Chodkiewiczów
Okres budowy: 1785 rok – koniec XVIII w. - początek ХІХ w.
Fundator: Ludwika Maria Chodkiewicz, starościna żmudzka, Aleksander Chodkiewicz, generał i senator Królestwa Polskiego
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Młynów położony nad rzeką Ikwą w pobliżu Dubna, od poł. w. XVI należał do Chodkiewiczów, a na przełomie XVIII i XIX w. stał się ich rodową rezydencją. Od r. 1785 rozpoczęto prace przy zakładaniu rozległego założenia pałacowo-ogrodowego, według projektów Leopolda Szlegiela na zlecenie Ludwiki z Rzewuskich Chodkiewiczowej, wdowy po Janie Mikołaju Chodkiewiczu (zm. 1781), staroście żmudzkim. Budowę rezydencji kontynuował syn Chodkiewiczowej, Aleksander, senator-kasztelan Królestwa Polskiego, mecenas i kolekcjoner dzieł sztuki. Rezydencji jednak nigdy nie ukończono. Po zniszczeniach I wojny światowej popadła w ruinę, a bogate zbiory zostały zrabowane przez bolszewików. Po r. 1939 opuszczony i popadający w ruinę pałac został rozebrany. Z dawnego zespołu przetrwała klasycystyczna oficyna, w której mieści się obecnie muzeum oraz dwa pawilony parkowe. W miejscu pałacu wzniesiono w l. 60-tych ubiegłego wieku budynek szkoły.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl