Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Lwów – pałac arcybiskupów łacińskich, Rynek 9
Okres budowy: 1634, nadbudowa 3-go piętra 1844
Fundator: arcybiskup Franciszek Grochowski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Według kroniki Zimorowicza, działkę, na której stoi obecna kamienica nr 9, podarował metropolitom halickim (później lwowskim) w r. 1376 Władysław Opolczyk. W r. 1634 arcybiskup Stanisław Grochowski wzniósł na miejscu starszego, zrujnowanego domu nową, dwupiętrową rezydencję, która w w. XVII była częstym miejscem pobytu królów polskich, m.in. Zygmunta ІІІ (1621), Władysława IV (1634), Jana ІІІ Sobieskiego (1649, 1651, 1656). 10 listopada 1673 r. w pałacu tym zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki. Po zbudowaniu w r. 1844 nowego pałacu arcybiskupiego przy ul. Czarnieckiego, kamienicę podwyższono o trzecie piętro i przeznaczono na siedzibę łacińskiego seminarium duchownego. W fasadzie zachował się XVII-wieczny portal bramny, flankowany kolumnami toskańskimi z impostami.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl