×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
29.10.2018
Podkamień – klasztor dominikanów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Podkamień – klasztor dominikanów

Okres budowy: fundacja 1464, 1619-1695, w. XVIII

Fundator: Piotr Cebrowski, Baltazar Cetner, król Michał Korybut Wiśniowiecki, król Jan ІІІ Sobieski

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Wedle tradycji Dominikanie dotarli do Podkamienia już w XIII w. Klasztor dominikański został ufundowany w r. 1464, lecz zniszczony doszczętnie przez Tatarów w r. 1519. Po raz kolejny Dominikanów sprowadził na początku w. XVII Baltazar Cetner, ówczesny właściciel Podkamienia. Budowę murowanej świątyni i przylegającego do niej klasztoru rozpoczęto w r. 1619, lecz prace ukończono ostatecznie dopiero w r. 1695, dzięki pomocy króla Jana III. W r. 1648 Podkamień zajęły wojska Bohdana Chmielnickiego, a zakonnicy schronili się w twierdzy w Brodach. Z uwagi na niepokoje wojenne, klasztor stopniowo był otaczany potężnymi fortyfikacjami bastionowymi projektowanymi przez Christiana Dahlke. Klasztor ukończono dopiero w r. 1745. Podkamień szybko stał się jednym z największych sanktuariów maryjnych, konkurencyjnym do położonego nieopodal prawosławnego (a następnie unickiego) sanktuarium w Poczajowie. W r. 1727 cudowny obraz Matki Boskiej został koronowany papieskimi koronami. W połowie w. XVIII wzniesiono obok klasztoru centralną kaplicę Stópek Panny Marii według projektu Antoniego Castellego i Francesca Capponiego. Świątynia podkamieniecka ostateczny kształt późnobarokowej świątyni otrzymała dopiero w trzeciej ćwierci w. XVIII. Wówczas wnętrze ozdobili lwowscy artyści. Polichromię wnętrza wykonał Stanisław Stroiński, a struktury ołtarzowe Franciszek Olędzki, obrazy zaś Szymon Czechowicz. Kościół ucierpiał poważnie w czasie I wojny światowej i został obrabowany przez stacjonujące w nim wojska rosyjskie. Odbudowy zniszczonego zespołu podjęto się w okresie międzywojennym. Po aneksji kresów przez ZSRR w klasztorze urządzono spółdzielnię rzemieślniczą, a następnie szpital dla psychicznie chorych kobiet, a kościół zaadaptowano na magazyny. Obecnie klasztor wraz z kościołem zostały przekazany greckokatolickiemu zakonowi studytów. Cudowny obraz Matki Boskiej znajduje się obecnie w dominikańskim koście pw. św. Wojciecha we Wrocławiu.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Podkamień – klasztor dominikanów