×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
18.11.2018
Nowogród Wołyński (Zwiahel) – pozostałości zamku Ostrogskich

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Nowogród Wołyński (Zwiahel) – pozostałości zamku Ostrogskich

Okres budowy: 1507

Fundator: Książę, hetman wielki litewski Konstanty Ostrogski

Informacja o obiekcie 

Zbudowany w 1507 roku przez Konstantego Ostrogskiego. Jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku były tu autentyczne pozostałości zamku, jednak po rekonstrukcji wyglądają sztucznie.
W 1648 roku zamek zdobyły wojska kozackie pod dowództwem Maksyma Krzywonosa, a rok później, w lipcu, po długotrwałym oblężeniu przez Polaków, kozacki garnizon ewakuował się na przeciwny bieg rzeki i spalił twierdzę. Zamek został odnowiony, jednak już w 1766 roku część murów została rozebrana. Ostatecznego zaś zniszczenia zabytku średniowiecznego dokonały władzy radzieckie dwa stulecia później.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Nowogród Wołyński (Zwiahel) – pozostałości zamku Ostrogskich